UV sterilizátory

Nabídka UV sterilizátorů:

 

V akváriu nebo zahradním rybníčku žijí ryby pouze ve zlomku množství vody, kterou mají v přirozeném prostředí k dispozici. Zbytky krmiva, výměšky, odpadové látky atd. představují nežádoucí škodlivé látky a mikroorganismy ve vodě. Z tohoto důvodu je vhodné mít filtr. Mechanické a biologické filtry však nezabrání proniknutí všech nežádoucích mikroorganismů, parazitů a virů.

Ultrafialové světlo jsou světelné vlny, které se nacházejí v elektromagnetickém spektru mezi rentgenovými paprsky a viditelným světlem. Ultrafialové záření není lidským okem viditelné a  přitom je energeticky velmi bohaté. Nejznámějším zdrojem ultrafialového záření je slunce. Slunečnímu světlu se již odedávna  připisuje schopnost bránit šíření infekce. Zjistilo se, že množení mikroorganismů ustává, když jsou vystaveny  přímému slunečnímu světlu.

UV systémy jsou unikátní zařízení, využívající proces ultrafialového záření na odstraňování baktérií, plísní, virů, zákalů vody a řas. Jsou vhodné k použití tak pro sladkovodní tak i mořské akvária. Je to metoda, která neškodí životnímu prostředí. Přístroj je možné použít i ve volné přírodě jako je například zahradní rybníček nebo bazén, vlastně všude tam, kde se vyžaduje voda zbavená mikroorganizmů. V zimě se ale musí UV sterilizátory chránit před mrazem.

Voda se nasává sacím filtrem nebo čerpadlem a při návratu do akvária prochází UV sterilizátorem. Pokud by jste ozařovali celé akvárium trubicí umístěnou například nad akváriem, nebylo by to k ničemu protože voda velmi silně pohlcuje záření. Proto všechny UV lampy používané v akvaristice jsou v pouzdře, přes které je vedená voda. UV  sterilizátor má dvojitý plášť skla, kterým je vedená voda podél zářiče UV. Pracuje tak, že mikroorganismy, řasy, baktérie jsou vystaveny smrtícím UV paprskům, které jim zabrání v množení a tím efektivně sterilizují vodu. Tím zabráníme jejich tvoření už v počátku a vyhneme se např. různým onemocněním ryb. Čím delší dobu protéká voda přístrojem, tím větší je dávka ultrafialového záření a v důsledku toho je větší procento odstranění zárodků. Krátkodobé ozáření vody nemá význam. Ozářené a jím usmrcené budou jen ty mikroorganismy, které obsahuje protékající voda - tím pádem nitrifikační baktérie, usazené ve filtru, na dně nádrže a nebo v rostlinách se nedostanou do kontaktu s UV. Předávkování UV zářením není možné, protože voda nemůže ultrafialové světlo akumulovat. Neovlivňuje pH, ani chemické složení vody. Přístroj by měl být trvale zapnutý. Zapínáním a vypínáním se zkracuje životnost lampy. Pokud nedojde k mechanickému poškození krytu UV, je použitelné prakticky celoživotně.