Filtry a čerpadla
Nabídka filtrů, čerpadel a filtračního příslušenství:

Vnitřní filtry JUWEL
Nejdůležitější a nepostradatelnou součástí akvária je filtr. Slouží nejenom k odstranění viditelných nečistot (rozkládající zbytky potravy, rybí výkaly a odumřelé zbytky rostlin), ale pomocí biologické filtrace přeměňuje dusíkaté produkty na méně škodlivý dusičnan. V neposlední řadě zajišťuje proudění vody, díky kterému se akvárium lépe okysličuje. Rozhodující pro výkon filtru je jeho velikost, která se přizpůsobí podle počtu ryb v akváriu. Filtrem by měla za hodinu protéct minimálně polovina objemu nádrže. Existuje nespočet typů filtrů, mezi nejznámější patří vnitřní a vnější filtry.
Vnitřní filtry
Používají se převážně v menších nádrží do objemu 150 litrů. Umisťují se do rohu akvária, nejlépe na nějaké místo dobře zakryté kořenem, rostlinami či kameny. Jako pohon využívá vzduchovací motorek (membránový motorek) nebo výkonnější a tišší elektromotorek. Náplň filtru tvoří molitan popřípadě filtrační vata. Vnitřní filtr je určený především k mechanické filtraci, nedochází k odbourávání škodlivých dusíkatých látek a je třeba častěji měnit vodu. Molitan by se měl čistit alespoň jedenkrát týdně. Do vnitřních filtrů se někdy přidává i aktivní uhlí. Aktivní uhlí slouží k zachytávání velmi malých částeček, které ostatními filtračními materiály projdou. Aktivní uhlí je nepostradatelné v případě, kdy potřebujeme z vody odstranit škodlivé jedy vzniklé velkým úhynem ryb nebo překrmením.
Vnější filtry
Jsou určené pro ty, kteří nechtějí mít v akváriu příliš technických zařízení. Setkáváme se s nimi u nádrží větších 150 litrů. Umisťují se většinou pod akvárium a jsou spojeny s akváriem pomocí hadic. Pohon zajišťuje odstředivý motorek. U vnějších filtrů je velmi důležitý objem a použité filtrační materiály. Nejčastěji se používají keramické trubičky na mechanickou filtraci a speciální filtrační hmoty (Ehfisubstrat, Ehfisubstrat pro) s výjimečně velkým povrchem k osídlení bakteriemi Nitrosomonas a Nitrobacter. Výhoda těchto filtrů je, že díky dokonalé filtraci a přeměně škodlivých látek na téměř neškodné, není třeba častá výměna vody. Filtr se čistí zhruba jednou měsíčně propláchnutím filtračních materiálů. Na trhu je k dostání i intervalový filtr u něhož neustálé střídání styku filtračního média s vodou a vzduchem zabezpečí velké urychlení pochodů odbourávání škodlivých látek. Existují i tzv. termofiltry, ve kterých je zabudované topení.