CO2 výživa rostlin

Nabídka CO2 zařízení, Floramatu a jiných přípravků pro hnojení akvarijních rostlin:

(Kontinuální dávkování hnojiv a CO2 do akvária)

Akvarijní rostliny jsou vesměs kvetoucí s kořeny, stonky, listy a květy. Na rozdíl od suchozemských rostlin nemají vytvořenou ochranou vrstvu bránící vyschnutí. Díky tomu nemusí veškeré živiny čerpat jen z kořenů (kořeny ve velké většině slouží jen k přichycení). Právě tyto rostliny nezbytně potřebují k fotosyntéze oxid uhličitý (CO2).

Množství CO2 vyrobené ve vodě rybami je tak malé, že je okamžitě spotřebováno rostlinami. K zajištění vyrovnaného přísunu oxidu uhličitého se nejlépe hodí přístroj na hnojení CO2. Ten se skládá z tlakové láhve, redukčního ventilu (k řízení množství bublinek CO2), tlakoměru, zpětného ventilu a reaktoru, který jednotlivé bublinky „rozprašuje“ do nádrže. Dávkování upravujeme podle výsledků dlouhodobého testu. Chcete-li nádherné a zdravé rostlinky, volte právě tento systém.

Návod na výrobu vlastního velmi jednoduchého CO2 zařízení:

Suroviny:
- 20g kvasnic
- cca 1 až 2 dcl cukru; musí to být krystal
- zátku na láhev, která má vyvedenou a utěsněnou hadičku
   na vzduchování
- vzduchovací kamínek (cca 17 Kč )
- vzduchovací hadička (4 metry cca 21 Kč)
- uzávěrku hadičky nebo zpětný ventil ( uzávěrka s odbočkou cca 15 Kč, zpětný ventil cca 55 Kč)

Postup:
-do láhve (PET) dáme vlažnou vodu (cca 3 dcl), přidáme kvasnice a zamícháme, aby se kvasnice úplně rozpustily. Po rozpuštění přidáme vodu do cca 3/4 láhve (vlažná urychlí proces) a dodáme cukr krystal. Čím více cukru, tím rychlejší a vydatnější reakce. Nyní postavíme láhev na zvolené místo a nejméně s ní hýbeme. Láhev je uzavřená a CO2 může unikat hadičkou víčkem (okolo to musí být pečlivě utěsněno) a prochází skrze vzduchovací kámen. Pokud přestane vývoj CO2 fungovat, vhoďte do něj kostku nebo dvě cukru (možno i cukr krystal) a reakce se znovu rozběhne. Když dáte méně cukru, reakce bude slabší a vydrží déle. Nutno sledovat reakci rybek.

Jaký systém přihnojování CO2 zvolit?
Pro akvária do 30 litrů použijte jednoduché zařízení CO2, pro akvária do 250 litrů doporučujeme CO2 systém Söchting Biotechnik (Carbonator), nad 250 litrů tlakovou láhev s příslušenstvím od firmy EHEIM.
Nejlepších výsledků růstu rostlin a jejich zbarvení dosáhnete pomocí zařízení od firmy Söchting Biotechnik (Dosator), které dávkuje nonstop optimální množství dvojmocného železa a stopových prvků nezbytných při růstu a tvorbě chlorofylu.