Akvarijní technika

Moderní akvaristika je již nepředstavitelná bez náležitého technického vybyvení. Proto našim zákazníkům nabízíme praxí prověřené technické vybavení od špičkových firem, které jsou na vrcholu udávání trendů. Jedná se německé a japonské společnosti Eheim, Dennerle, SICCE, Hydor, Juwel, Schego, Interpet a dalších. s naší nabídkou lze vybavit jak nanoakvárium, tak i velké chovatelské zařízení.

Jako levnější alternativu, přesto ve vysoké kvalitě nabízíme pro méně náročné klienty asijskou techniku Resun a Hailea.

Ke všem výrobkům nabízíme úplný sortiment náhradních dílů a samozřejmě záruční i pozáruční servis.

Nabídka CO2 zařízení, Floramatu a jiných přípravků pro hnojení akvarijních rostlin:

(Kontinuální dávkování hnojiv a CO2 do akvária)

Akvarijní rostliny jsou vesměs kvetoucí s kořeny, stonky, listy a květy. Na rozdíl od suchozemských rostlin nemají vytvořenou ochranou vrstvu bránící vyschnutí. Díky tomu nemusí veškeré živiny čerpat jen z kořenů (kořeny ve velké většině slouží jen k přichycení). Právě tyto rostliny nezbytně potřebují k fotosyntéze oxid uhličitý (CO2).

Množství CO2 vyrobené ve vodě rybami je tak malé, že je okamžitě spotřebováno rostlinami. K zajištění vyrovnaného přísunu oxidu uhličitého se nejlépe hodí přístroj na hnojení CO2. Ten se skládá z tlakové láhve, redukčního ventilu (k řízení množství bublinek CO2), tlakoměru, zpětného ventilu a reaktoru, který jednotlivé bublinky „rozprašuje“ do nádrže. Dávkování upravujeme podle výsledků dlouhodobého testu. Chcete-li nádherné a zdravé rostlinky, volte právě tento systém.

Návod na výrobu vlastního velmi jednoduchého CO2 zařízení:

Suroviny:
- 20g kvasnic
- cca 1 až 2 dcl cukru; musí to být krystal
- zátku na láhev, která má vyvedenou a utěsněnou hadičku
   na vzduchování
- vzduchovací kamínek (cca 17 Kč )
- vzduchovací hadička (4 metry cca 21 Kč)
- uzávěrku hadičky nebo zpětný ventil ( uzávěrka s odbočkou cca 15 Kč, zpětný ventil cca 55 Kč)

Postup:
-do láhve (PET) dáme vlažnou vodu (cca 3 dcl), přidáme kvasnice a zamícháme, aby se kvasnice úplně rozpustily. Po rozpuštění přidáme vodu do cca 3/4 láhve (vlažná urychlí proces) a dodáme cukr krystal. Čím více cukru, tím rychlejší a vydatnější reakce. Nyní postavíme láhev na zvolené místo a nejméně s ní hýbeme. Láhev je uzavřená a CO2 může unikat hadičkou víčkem (okolo to musí být pečlivě utěsněno) a prochází skrze vzduchovací kámen. Pokud přestane vývoj CO2 fungovat, vhoďte do něj kostku nebo dvě cukru (možno i cukr krystal) a reakce se znovu rozběhne. Když dáte méně cukru, reakce bude slabší a vydrží déle. Nutno sledovat reakci rybek.

Jaký systém přihnojování CO2 zvolit?
Pro akvária do 30 litrů použijte jednoduché zařízení CO2, pro akvária do 250 litrů doporučujeme CO2 systém Söchting Biotechnik (Carbonator), nad 250 litrů tlakovou láhev s příslušenstvím od firmy EHEIM.
Nejlepších výsledků růstu rostlin a jejich zbarvení dosáhnete pomocí zařízení od firmy Söchting Biotechnik (Dosator), které dávkuje nonstop optimální množství dvojmocného železa a stopových prvků nezbytných při růstu a tvorbě chlorofylu.

 

Nabídka filtrů, čerpadel a filtračního příslušenství:

Vnitřní filtry JUWEL

Nejdůležitější a nepostradatelnou součástí akvária je filtr. Slouží nejenom k odstranění viditelných nečistot (rozkládající zbytky potravy, rybí výkaly a odumřelé zbytky rostlin), ale pomocí biologické filtrace přeměňuje dusíkaté produkty na méně škodlivý dusičnan. V neposlední řadě zajišťuje proudění vody, díky kterému se akvárium lépe okysličuje. Rozhodující pro výkon filtru je jeho velikost, která se přizpůsobí podle počtu ryb v akváriu. Filtrem by měla za hodinu protéct minimálně polovina objemu nádrže. Existuje nespočet typů filtrů, mezi nejznámější patří vnitřní a vnější filtry.

Vnitřní filtry
Používají se převážně v menších nádrží do objemu 150 litrů. Umisťují se do rohu akvária, nejlépe naVnitřní filtr nějaké místo dobře zakryté kořenem, rostlinami či kameny. Jako pohon využívá vzduchovací motorek (membránový motorek) nebo výkonnější a tišší elektromotorek. Náplň filtru tvoří molitan popřípadě filtrační vata. Vnitřní filtr je určený především k mechanické filtraci, nedochází k odbourávání škodlivých dusíkatých látek a je třeba častěji měnit vodu. Molitan by se měl čistit alespoň jedenkrát týdně. Do vnitřních filtrů se někdy přidává i aktivní uhlí. Aktivní uhlí slouží k zachytávání velmi malých částeček, které ostatními filtračními materiály projdou. Aktivní uhlí je nepostradatelné v případě, kdy potřebujeme z vody odstranit škodlivé jedy vzniklé velkým úhynem ryb nebo překrmením.

Vnější fiVnější filtryltry
Jsou určené pro ty, kteří nechtějí mít v akváriu příliš technických zařízení. Setkáváme se s nimi u nádrží větších 150 litrů. Umisťují se většinou pod akvárium a jsou spojeny s akváriem pomocí hadic. Pohon zajišťuje odstředivý motorek. U vnějších filtrů je velmi důležitý objem a použité filtrační materiály. Nejčastěji se používají keramické trubičky na mechanickou filtraci a  speciální filtrační hmoty (Ehfisubstrat, Ehfisubstrat pro) s výjimečně velkým povrchem k osídlení bakteriemi Nitrosomonas a Nitrobacter. Výhoda těchto filtrů je, že díky dokonalé filtraci a přeměně škodlivých látek na téměř neškodné, není třeba častá výměna vody. Filtr se čistí zhruba jednou měsíčně propláchnutím filtračních materiálů. Na trhu je k dostání i intervalový filtr u něhož neustálé střídání styku filtračního média s vodou a vzduchem zabezpečí velké urychlení pochodů odbourávání škodlivých látek. Existují i tzv. termofiltry, ve kterých je zabudované topení.

Nabídka osvětlovací techniky:


Ines Scheurmannová (Sladkovodní akvárium) vydáno 2001 - je volně v prodeji v ČR.
Cituji: ...Výkon zářivek se sice pomalu, ale neustále snižuje. Při normálním používání zhruba 14 hodin denně mají po 6 měsících již jen 50 % své původní svítivosti. Nejpozději po roce se musí vyměnit. Akvaristé, kteří na zdravý růst rostlin kladou velký důraz, by tak měli učinit již po půl roce provozu...

Právě v tomto faktoru je veliká výhoda zářivek INTERPET, u kterých tento efekt nenastává tak rychle a rapidně. Za celou svojí životnost ubývá svítivost maximálně o 10 %. Viz. graf u zářivek Triton. Díky této jedinečné technologii se jedná o nejlepší zářivky na trhu !!!

Zářivky BEAUTY LIGHT jsou určené k pěknému podání barev ryb, rostlin a na omezení růstu řas. Zářivka bohatě dostačuje na růst základních druhů rostlin např. Echinodorus (šípatkovec), Anubias (anubis) či Cryptocoryne (kryptokoryna). Mají životnost 10.000 hodin, což je při 14 hodinách denního provozu 714 dní (dva roky provozu bez výměny zářivky).

Pro lepší růst rostlinek je spíše výhodnější zářivka TRITON, která má při dvojnásobné svítivosti vynikající podání červeného spektra (ovlivňuje především košatění rostlin) a modrého spektra (ovlivňuje růst rostlin na výšku). To je velmi důležité u rostlin rodu Cabomba (kabomba), Myriophyllum (stolístek), Eleocharis (bahnička) či Glossostigma - obecně u rostlin, které se drží u dna. Životnost je 7.500 hodin. Čili není třeba zářivku vyměnit již po půl roce! Ale při svítivosti 14 hodin denně vydrží svítit přibližně rok a půl!!!

Novinkou v nabídce je zářivka nové čtyřpásmové technologie DAYLIGHT PLUS, jak název napovídá, jedná se o zářivku, která věrně imituje denní světlo a navíc pod ní rostlinky vypadají báječně! Životností 10.000 hodin a správným čtyřpásmovým spektrem pro růst rostlin se řadí k tomu absolutně nejlepšímu co vám může akvaristický trh nabídnout.

Poslední z řady "akvarijních" zářivek INTERPET je zářivka BLUE MOON, která je určená na noční osvětlení akvárií. Obzvláště je působivá na pozorování nočního života v mořském akváriu, ve kterém zvýrazňuje modrou barvu korálů a nočních živočichů. Ve sladkovodní akvaristice působí překrásně u ryb z jezera Tanganika či Malawi především u Cyphotilapia frontosa (Cichlida hrbohlavá), která žije v přírodě ve větších hloubkách a vyplouvá ze svých úkrytů na večer.

Nabídka Ozonizátorů:

CERTIZON je to přístroj určený k výrobě ozónu ze vzduchu a používá se v akváriích a zahradních rybníčcích. Ozón se musí dodávat do vody dostatečně hluboko, asi 20 cm a více.

Výrobek CERTIZON je opatřen regulátorem (potenciometr). Díky němu je možné plynule nastavit výkon ozónu. Směrodatnou hodnotou je asi 10 mg ozónu/hodinu na 100 l mořské vody, 5 mg ozónu/hodinu na 100 l sladké vody.

Pro zjištění, kolik ozónu je třeba, doporučujeme změřit redoxní potenciál pomocí měřicího a regulačního přístroje „Sander Redox“. Tento přístroj automaticky zapne a vypne ozonizátor dle nastavení jmenovité hodnoty. Z tohoto důvodu by měl být ozonizátor nastaven na plný výkon.

Umístění a instalace výrobku CERTIZON:

Návrh A „Montáž na stěnu“

Na zadní straně výrobku CERTIZON se nachází upevňovací pás, pomocí kterého výrobek CERTIZON upevníte na stěnu. Podle možností by měl být přístroj umístěn výše, než je hladina vody. V případě výpadku proudu voda nepronikne do přístroje.

Návrh B „Instalace ve skříňce“

Výrobek CERTIZON můžete nainstalovat také do skříňky pod akvárium (je třeba zajistit přívod a odvod vzduchu). V takovém případě by měla být na hadici smyčka, která bude sahat asi 20 cm nad hladinu vody, aby nedošlo ke zpětnému natékání vody.

Nabídka reverzních osmóz pro úpravu vody:

 

Zařízení systému ROWA pracují na principu osmózní membrány. Jedná se o technické provedení v přírodě běžného procesu osmózy. Podmínkou je vytvoření tlaku, který vodu s obsahem soli (zpravidla vodu z vodovodního kohoutku) protlačí přes membránu. Soli a jiné látky se odvádějí jako koncentrát. Potřebný tlak by měl být 3-5 bar. Při nižším tlaku vody v potrubí je třeba zapojit čerpadlo pro zvýšení tlaku (např. čerpadlo P 90, druh č. 011710).

Široké využití reverzní osmózy:
- Akvaristika,
- zalévání a postřik rostlin,
- jako náplň do žehliček,
- do autobaterií,
- do ostřikovačů,
- příprava čaje nebo kávy. 

ROWA phos - Bezpečné odstranění fosfátu ve sladké i mořské vodě:

ROWA phos je nově vyvinutý a vysoce aktivní filtrační materiál, který slouží k optimální eliminaci fosfátu. Materiál adsorbuje fosfát, aniž by to mělo negativní vliv na vodu v akváriu.

ROWA phos je zcela nový filtrační materiál vyvinutý pro firmu ROWA, který slouží k eliminaci fosfátu. Díky svým vynikajícím vlastnostem je schopen adsorbovat velké množství fosfátů, aniž by to mělo negativní vliv na vodu v akváriu. Fosforečnan (PO4) vzniká v akváriu rozkladem organických substancí. Zejména v omezeném prostoru akvária probíhá velké množství těchto procesů, a to rozkladem zbytků potravy, odumřelých částí rostlin, vyloučených látek atd. Fosfor je  důležitým stavebním prvkem a v malých koncentracích neškodí. Přírodní vodstva, která člověk neovlivňuje, obsahují zpravidla velmi nízké koncentrace PO4. Udržet tento ideální stav v akváriu, je však bez pomocných prostředků prakticky nemožné. Pokud dojde ke zvýšení  koncentrace PO4, vede to k nežádoucímu růstu řas a v mořské vodě nedochází k syntéze vápníku u červených řas, korálů a jiných organismů vylučujících vápník. Pro zvládnutí těchto problémů se doporučuje, aby obsah fosfátu nepřesáhl 0,1 – 0,3 mg/l. 

Pomocí vysoce aktivního filtračního materiálu ROWA phos, který je možné používat jak ve sladké, tak i v mořské vodě, můžeme tohoto cíle dosáhnout snadno. Materiál na sebe váže fosfát, aniž by to mělo na vodu ve Vašem akváriu negativní vliv. Přitom nedochází k vylučování žádných látek, např. hliníku. Nemusíme se také obávat, že dojde k vyloučení PO4,  když se materiál vyčerpá. Z tohoto důvodu můžete ROWA phos bez obav používat i u velmi citlivých ryb nebo v akváriích s mořskou vodou a nižšími živočichy.

Nabídka UV sterilizátorů:

 

V akváriu nebo zahradním rybníčku žijí ryby pouze ve zlomku množství vody, kterou mají v přirozeném prostředí k dispozici. Zbytky krmiva, výměšky, odpadové látky atd. představují nežádoucí škodlivé látky a mikroorganismy ve vodě. Z tohoto důvodu je vhodné mít filtr. Mechanické a biologické filtry však nezabrání proniknutí všech nežádoucích mikroorganismů, parazitů a virů.

Ultrafialové světlo jsou světelné vlny, které se nacházejí v elektromagnetickém spektru mezi rentgenovými paprsky a viditelným světlem. Ultrafialové záření není lidským okem viditelné a  přitom je energeticky velmi bohaté. Nejznámějším zdrojem ultrafialového záření je slunce. Slunečnímu světlu se již odedávna  připisuje schopnost bránit šíření infekce. Zjistilo se, že množení mikroorganismů ustává, když jsou vystaveny  přímému slunečnímu světlu.

UV systémy jsou unikátní zařízení, využívající proces ultrafialového záření na odstraňování baktérií, plísní, virů, zákalů vody a řas. Jsou vhodné k použití tak pro sladkovodní tak i mořské akvária. Je to metoda, která neškodí životnímu prostředí. Přístroj je možné použít i ve volné přírodě jako je například zahradní rybníček nebo bazén, vlastně všude tam, kde se vyžaduje voda zbavená mikroorganizmů. V zimě se ale musí UV sterilizátory chránit před mrazem.

Voda se nasává sacím filtrem nebo čerpadlem a při návratu do akvária prochází UV sterilizátorem. Pokud by jste ozařovali celé akvárium trubicí umístěnou například nad akváriem, nebylo by to k ničemu protože voda velmi silně pohlcuje záření. Proto všechny UV lampy používané v akvaristice jsou v pouzdře, přes které je vedená voda. UV  sterilizátor má dvojitý plášť skla, kterým je vedená voda podél zářiče UV. Pracuje tak, že mikroorganismy, řasy, baktérie jsou vystaveny smrtícím UV paprskům, které jim zabrání v množení a tím efektivně sterilizují vodu. Tím zabráníme jejich tvoření už v počátku a vyhneme se např. různým onemocněním ryb. Čím delší dobu protéká voda přístrojem, tím větší je dávka ultrafialového záření a v důsledku toho je větší procento odstranění zárodků. Krátkodobé ozáření vody nemá význam. Ozářené a jím usmrcené budou jen ty mikroorganismy, které obsahuje protékající voda - tím pádem nitrifikační baktérie, usazené ve filtru, na dně nádrže a nebo v rostlinách se nedostanou do kontaktu s UV. Předávkování UV zářením není možné, protože voda nemůže ultrafialové světlo akumulovat. Neovlivňuje pH, ani chemické složení vody. Přístroj by měl být trvale zapnutý. Zapínáním a vypínáním se zkracuje životnost lampy. Pokud nedojde k mechanickému poškození krytu UV, je použitelné prakticky celoživotně.

 

 

Topítka Jäger


Regulovatelné topítko do akvárií JÄGER má nastavitelný teplotní rozsah 18 - 34 ºC. Regulátor teploty je konstruován tak, že nastavení teploty je v uvedeném teplotním rozsahu patrné na stupnici. Kontrolní světlo znázorňuje stav topení nebo vypnutí. K výrobě topítka bylo použito stabilní speciální sklo. Vestavěná je tepelná ochrana při případném provozu na "sucho". Tím se snižuje pravděpodobnost zničení topítka při chybném provozu mimo vodu a zabrání se tak zničení skleněné trubice.

   
Topítko Pro akvárium
(watt) (v litrech)
25 20 - 25
50 25 - 60
75 60 - 100
100 100 - 150
125 150 - 200
150 200 - 300
200 300 - 400
250 400 - 600
300 600 - 1000